Αρχική σελίδα » Μαθήματα » Μουσική Παιδαγωγία και Διδακτική Ι και ΙΙ

Μουσική Παιδαγωγία και Διδακτική Ι και ΙΙ

Μουσική Παιδαγωγία και Διδακτική Ι

Το μάθημα αυτό καλύπτει ένα ευρύ φάσμα εννοιών που σχετίζονται με την επιστήμη της διδακτικής της μουσικής. Οι θεωρίες μάθησης και διδασκαλίας και η σύνδεσή τους με τη διδασκαλία και τη μάθηση της μουσικής αποτελούν το επίκεντρο του μαθήματος. Η μουσική μάθηση και διδασκαλία προσεγγίζονται τόσο ιστορικά όσο και μέσα από μια λεπτομερή αναφορά των σύγχρονων τάσεων και απόψεων. Ιδιαίτερη αναφορά γίνεται στο ρόλο του δασκάλου της μουσικής μέσα στην τάξη καθώς και στο αναλυτικό πρόγραμμα και τη θέση της μουσικής μέσα σε αυτό στη χώρα μας. Τέλος, αναλύεται ο τρόπος σχεδιασμού και οργάνωσης ενός μαθήματος μουσικής μέσα από συγκεκριμένα πρακτικά παραδείγματα. Προβλέπονται ομαδικές επισκέψεις για δειγματικές διδασκαλίες σε επιλεγμένα σχολεία, όποτε είναι εφικτό.

Μουσική Παιδαγωγία και Διδακτική ΙΙ

Στη διάρκεια του εξαμήνου περιγράφονται οι μέθοδοι διδασκαλίας της μουσικής από την αρχαιότητα μέχρι τις μέρες μας με ιδιαίτερη έμφαση στις περισσότερο διαδεδομένες προσεγγίσεις διδασκαλίας της μουσικής στον 20ο αιώνα. Οι μέθοδοι διδασκαλίας του Kodaly, του Orff και του Dalcroze περιγράφονται με λεπτομέρεια και συνοδεύονται από πρακτικά παραδείγματα και δραστηριότητες. Πιο συγκεκριμένα αναλύεται η θεωρητική και επιστημονική βάση της κάθε μεθόδου/ συστήματος και παρουσιάζεται η εφαρμογή της μέσα από δραστηριότητες και σχεδιασμό μαθημάτων Μουσικής. Προβλέπονται ομαδικές επισκέψεις για δειγματικές διδασκαλίες σε επιλεγμένα σχολεία, όποτε είναι εφικτό.

Διάλεξη από την Λέκτορα του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου της Κύπρου Μαρίας Παπαζαχαρίου - Χριστοφόρου τη Δευτέρα 8 Μαϊου 2023